Розумний будинок на слуху вже не перший рік: під ним розуміють автоматичні системи, об’єднані в єдиний комплекс. Управління технікою стає простим і приємним завданням, а будинок – ідеальним місцем для роботи та відпочинку. Давайте розберемося, які системи забезпечують комфортне життя і як вони працюють?
Ваш домашній керуючий
В основі роботи системи лежать три елементи:
- Пульт керування. У його ролі можуть виступати вимикачі, клавіатури, мобільні пристрої. Деякі системи керуються голосом чи хлопками долонь. Ви можете віддавати команди навіть за межами будинку: для цього використовують Інтернет, SMS, дзвінки на голосове меню тощо.
- Центральний елемент або контролер. Це «мозок» Розумного будинку, який контролює всю систему.
- Устаткування, що керується. Це може бути будь-яка побутова техніка, освітлювальне обладнання, охоронна система, датчики температури та вологості та ін.
Щоб функціонувати у комплексі, елементи системи мають обмінюватись інформацією. Надсилати сигнали вони можуть за кабелями або бездротовим способом (Wi-Fi, радіоканал). Елементи можна від’єднувати або приєднувати залежно від необхідності вирішення конкретних завдань. Контролер може бути встановлений у будь-якому зручному місці. Функції елементів не важко змінити: наприклад, перетворивши вимикач на регулятор.
Як працює Розумний дім?
Давши команду за допомогою пульта управління, ви подаєте сигнал контролеру. У ньому закладено сценарії виконання завдань. Контролер передає команду до виконання певного пристрою. Як тільки обладнання почало виконувати завдання, сповіщення про це надходить на контролер, а той повертає сигнал на пульт керування.
Головний плюс системи Розумний будинок – можливість повністю доручити керування пристроями автоматики. Так, вбудовані датчики контролюватимуть параметри і за заданими сценаріями підключатимуть ті чи інші функції. Розумний будинок вивчить ваші звички і сам регулюватиме, яке обладнання коли потрібно активувати. Втім, у вас збережеться опція керувати технікою та в ручному режимі.
Як це працює на практиці? Допустимо, ви перебуваєте на роботі, і несподівано на вулиці похолоднішало. Зміна рівня освітленості та падіння температури Розумний будинок зрозуміє, що потрібно опустити жалюзі, закрити вікно або включити в кімнаті обігрів. До того ж вам на телефон прийде SMS про виконані дії. Ви повернетеся до затишної, теплої квартири!
Розумний будинок: як змусити автоматику працювати замість вас
Не варто думати, що витрати електроенергії через автоматику зростуть: навпаки, вони зменшаться! Скільки разів ви забували вимкнути кондиціонер або залишали телевізор працюючим, виходячи з дому? Розумний будинок відключить електроприлади, що не використовуються, і підключить опалення або кондиціонер лише тоді, коли це буде дійсно необхідно.
Розумний будинок подбає і про безпеку житла. Наприклад, якщо в мережі сталося замикання або спалах, система автоматично припинить подачу електроенергії та негайно повідомить вас про проблеми.
Керувати можна не лише окремими приладами, але й цілими модулями – наприклад, відкриваючи або закриваючи жалюзі у всьому будинку. За рахунок цього ви заощадите чимало часу та сил!